Najveća nezaposlenost u Srbiji – tri puta veća nego pre DOS-a!? (4)
Paraćinski jad i beda „u režiji večitog“ predsednika opštine Paunovića i „njegovih talambi“:
Građani punih 17 godina slušaju lažne priče o izgradnji Industrijske zone, plasirane samo i isključivo za predizborne kampanje i izgleda za „pranje para“ iz opštinske kase?!
Zahvaljujući neposobnom rukovodstvu na čelu sa Sašom Paunovićem, predsednikom opštine i uništenjem i gašenjem svega što je u industriji Paraćina vredelo – Srpske fabrike stakla, Cementare u Popovcu i brojnih drugih privrednih kolektiva, fabrika i preduzeća, grad na Crnici pored autoputa Beograd – Niš, odnosno „srpske saobraćajne žile kucavice“ na Koridoru 10, srozao se na lestvici privrednih sredina u našoj zemlji. Statistički podaci saopšteni u Zavodu za statistiku Srbije to i potvrđuju.
Pre 17 godina Paraćin je, u vreme kada je pre dolaska DOS-ovske vlasti privreda radila i kada je imao stručne i poštenije opštinske rukovodioce, a ne kao sada i svih 17 prethodnih godina nesposobnog predsednika Sašu Paunovića – u gradu je stopa nezaposlensti iznosila samo 13 odsto.
Posle 17 godina od dolaska DOS-ovske vlasti i Saše Paunovića na funkciju predsednika opštine, koji je nesmenjiv i koji samo menja svoja ideološka, stranačka i partijska opredeljenja zarad ostanka u predsedničkoj fotelji, Paraćin ima stopu nezaposlenosti od 41 odsto, najveću u Srbiji.

Pre 17 godina kada je sa DOS-om došao na vlast i izabran na funkciju predsednika opštine Paraćin (to mu je bilo i prvo zaposlenje i prvo radno mesto), Saša Paunović promovisao je izgradnju Industrijske zone.
Posle 17 godina vladavine istog tog Saše Paunovića na mestu nestručnog, nesposobnog i korumpiranog predsednika opštine, Industrijska zona Paraćin je još uvek tek pred početkom izgradnje.
Kada je sa DOS-om došao na vlast, Saša Paunović je obećao dolazak velikih investitora u grad. Posle 17 godina, zvanično je saopšteno da u Paraćin i kod Saše Paunovića nije došao ni jedan investitor. Ni veliki, ni mali. Znači,punih 17 godina Industrijska zona je korišćena od Saše Paunovića i istomišljenika samo za predizbornu kampanju.
Međutim, na naše pitanje, zašto više od deceniju u Paraćinu nije otvoreno ni jedno radno mesto, ni jedna fabrika, niti doveden bar jedan investitor – predsednik Paunović tvrdi sasvim suprotno:
– Prema zvaničnim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje samo od početka 2016.god. u Paraćinu je bilo oko 2.500 novozaposlenih građana. Ovi podaci javno su dostupni i ukoliko želite mogu Vam poslati ovaj izveštaj. Na ovaj broj naravno utiče i sezonsko zapošljavanje, ali je u istom periodu broj nezaposlenih opet prema evidenciji NSZ smanjen za oko 1000 lica. Najveći uticaj na novo zapošljavanje imaju tekuće investicije u preduzeću “Čokolend” koje je izgradilo više hiljada m2 proizvodnog prostora i zaposlilo nekoliko stotina građana prema informacijama iz ovog preduzeća. To je samo deo investicione aktivnosti u Paraćinu gde se u ovom trenutku završava ili gradi više hiljada kvadratnih metara proizvodnih objekata na nešto više od dvadeset lokacija, a samo u industrijskoj zoni u vlasništvu opštine parcele je kupilo i investira petnaest preduzeća, od kojih neka i iz susednih opština. Prema tome, potpuna tvrdnja iz pitanja potpuno je neistinita, u Paraćinu se otvaraju radna mesta i investira se što je lako i dokazati, svoj interes da rade u Paraćinu pronašli su i preduzetnici iz susednih opština, kupili parcele i izgradili objekte za proizvodnju. Navodim Vam samo trenutne podatke, a raspolažem i podacima iz ranijih godina koji se mogu proveriti i koji govore upravo suprotno od tvrdnje iz vašeg pitanja.
Očigledno je, da i Paunović potvrđuje da je Industrijska zona u izgradnji!? Međutim, ni reči šta je bilo prethodnih 17 godina, kada se o njoj pričalo i obećavala, ali se nije sagradila niti su stigli obećani investitori?!To što ih sada tek obećava predsednik Paunović, liči na onu narodnu „ ne lipši magarče do zelene trave…“… Samo, u Paraćinu nema više ni zelene trave, ni magaraca…
Pardon, za ovih 17 godina beznađa u Paraćinu, porasle su samo dve stvari: stopa nezaposlenosti sa 13 na čak 41 odsto i radni staž Saše Paunovića. Pa se građani pitaju: da li će „večiti“ svakakvi predsednik opštine Paraćin, Saša Paunović iz fotelje pravo u penziju?!
Ekipa portala Embargo
Paunović “pere ruke” od vunare “Branko Krsmanović”…
Slučaj preduzeća za preradu vune “Branko Krsmanović”, možda je najbolji primer propale i pogubne srpske ekonomske tranzicije! Pre tranzicije proizvodili su dva i po miliona metara tkanine od najkvalitetnije australijske vune , 350.000 komada konfekcijskih prizvoda i oko 170.000 komada trikotaže, a 65 odsto robe je išlo u izvoz!!! Imali su i međunarodnu licencu da nose oznaku Woolmark! Proizvodnja je stala 2010. Lokalna samouprava nije uspela da sačuva fabriku… Sve je uništeno! Radnici su ostali bez posla. Mašine su isekli i prodali u staro gvožđe. Park pored čuvenih Teokarevića vila postao je zmijarnik…
Zbog čega ste dozvolili da se uništi preduzeće „Branko Krsmanović“, pa se tamo već sedam godina gnezde zmije i drugi glodari?
– Preduzeće “Branko Krsmanović” otišlo je u stečaj još 1997.god., dakle mnogo pre mog izbora na bilo koju javnu funkciju i mnogo pre 2010.god. koju pominjete – brani se od optužbi Saša Paunović. – Za mog mandata deo preduzeća, u stečajnom postpuku (dakle od suda, bez učešća opštine), kupljen je od strane italijanskog investitora koji je zaposlio oko 200 radnika. Na žalost početkom svetske ekonomske krize, zbog problema u matičnom preduzeću u Italiji i ovaj investitor je bankrotirao. Opet kroz stečajni postupak, bez učešća opštine, pošto se ona po zakonu i ne može u to mešati, imovinu italijanskog preduzeća kupio je turski investitor, “FISET – international” čiji predstavnici najavljuju aktiviranje ovog prostora u svrhe proizvodnje. Kako opština ne može uticati na poslovanje privatnih investitora, pri tom još stranih preduzeća ili na rad sudova, nije tačna tvrdnja da smo bilo šta “dozvolili” ili “sprečili”.